W Wielkiej Brytanii ugrupowania islamistyczne osłabiają walkę z terroryzmem poprzez rozpuszczanie plotek o przepisach programu antyradykalizacyjnego. To zdanie muzułmańskiego prawnika na Wyspach Nazira Afzala.

Nafzal udzielił wywiadu gazecie „The Times”. Stwierdził w nim, że muzułmanie rozsiewają dezinformację na temat strategii prewencyjnej brytyjskich władz. Strategia ta została opracowana w 2003 roku i od razu stała się przez islamistów znienawidzona. Afzal, który jest byłym prokuratorem generalnym, zwrócił uwagę, że samozwańczy muzułmańscy liderzy notorycznie przedstawiają muzułmanów w roli ofiar systemu, a nie tych, którzy sieją radykalizację.

Nazir Afzal krytycznie odniósł się do Muslim Council of Britain. Podczas zebrań tej islamistycznej organizacji w ogóle nie poruszano tematu radykalizacji ani nie zajmowano się niebezpieczeństwami związanymi z wyjazdami do Syrii. Wynika z tego, że dla muzułmanów jedynie Brytyjczycy są problemem, ale nie oni sami.

Afzal w ubiegłym tygodniu zrezygnował z funkcji dyrektora wykonawczego organizacji Association of Police and Crime Commissioners ds. przestępczości. Organizacja próbowała zabronić mu wypowiadać się publicznie po zamachu w Manchesterze. Uchodził on za jedynego człowieka mówiącego otwarcie o tym zagadnieniu. Nikt poza nim nie wypowiadał się publicznie na tematy prewencji i deradykalizacji. Program dotyczący tych zagadnień był krytykowany przez samych muzułmanów oraz przedstawicieli Partii Pracy. To oni nalegali, aby programu nie używać.

Programem tym, który był mocno wspieranych przez Afzala, objętych zostało 8 tys. ludzi. Dzięki programowi przed wyjazdem do Syrii uchroniono 150 osób, z czego 50 to dzieci. W roku 2015 rząd wprowadził nowy program zwalczania ekstremizacji: Counter-Extremism Bill. Także i ten program napotkał sprzeciw ze strony islamistów

Źródło: Muzułmanie na Wyspach podjęli walkę z rządowym programem deradykalizacji | NDIE.PL